Jak wybrać rolki?

Fajne Cycki

Jazda na rolkach to przyjemność, bez względu na wiek. Wzmacnia organizm, rozluźnia, relaksuje a przede wszystkim daje dużo satysfakcji. Podstawowych umiejętności można nauczyć się już w kilka godzin!

 

Czym kierować się przy wyborze rolek? Najważniejszą cechą każdej dobrej rolki jest jej odpowiednia budowa, która zapewnia jednocześnie bezpieczeństwo i wygodę. Stopa w bucie musi być dobrze ustabilizowana. Szczególną uwagę należy zwrócić na kostkę, która w zapiętej rolce nie powinna poruszać się na boki. Rolki powinny być wykonane z twardego oraz odpornego na ścieranie materiału, aby nie niszczyły się podczas wielogodzinnego użytkowania. Poniżej kilka podstawowych parametrów, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie rolek.

Fajne Cycki

Kółka

Najczęściej płozy rolek wyposażone są w 4 kółka, ale może to się zmieniać w zależności od rodzaju sprzętu.

Wielkość i twardość kółek

 

Na kółkach nadrukowane są dwa parametry:

  • wielkość wyrażona w mm
  • twardość A

Rolki do jazdy rekreacyjnej to te, których średnica kół jest większa niż 64 mm, ale raczej nie przekracza 90 mm. Buty w tych rolkach są zazwyczaj miękkie, sznurowane, zapinane dodatkowo na rzep i klamrę. Oznaczenie twardości powinno wynosić od 78A do 82A – im wyższa wartość, tym twardsze kółko, bardziej odporne na ścieranie.

 

Rolki do jazdy agresywnej, na których można skakać po osiedlowych murkach, rurkach czy w skatepark’u mają średnicę kół 55-60mm.

 

Rolki do szybkiej jazdy mają średnicę kół powyżej 90 mm.

Fajne Cycki

Płozy

Płozy wykonane są z tworzywa sztucznego (kompozytowe) lub aluminium z dodatkiem np. magnezu lub tytanu co sprawia, że są lekkie i stabilne. Wytrzymałość płozy z tworzywa wcale nie musi odbiegać od aluminiowych. Płozy kompozytowe ze względu na mniejszą sztywność lepiej pochłaniają drgania powstające podczas jazdy.

Fajne Cycki

Łożyska

To od nich zależy, z jaką prędkością możemy jeździć. Skala ABEC określa tolerancję dokładności wytwarzania łożysk tocznych. Skalę oznacza się za pomocą liczby nieparzystej z zakresu 1-11 – im wyższa liczba, tym łożysko wykonane jest z większą dokładnością, co w praktyce oznacza większą szybkość.

Fajne Cycki

Akademia SMJ

Poznawaj nowe dyscypliny, doskonal swoją technikę, wykorzystaj maksymalnie możliwości sprzętu, którego używasz!

Kliknij, by poznać wszystkie porady naszej Akademii.

 

Zobacz wszystkie wpisy

Szukasz sprzętu dla siebie?

Posiadamy w swojej ofercie rolki dla dorosłych i dla dzieci, produkty 2w1:
wrotko-łyżworolki, łyżwo-łyżworolki.

 

Zobacz wszystkie produkty

Nasze produkty

Nasze marki

Kontakt

SMJ Sp. z o.o.

ul. Regulska 2B, 05-816 Reguły

NIP: 5272610399

tel.: (22) 838 33 52

mail: biuro@smjsport.pl